Draugu telpā notiks saruna par Latvijas nacionālo atmiņas un izglītības institūciju vēsturiskajām kolekcijām

Trešdien, 4. septembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Draugu telpā, 1. stāvā, ar sarunu par Latvijas nacionālo atmiņas un izglītības institūciju vēsturiskajām kolekcijām tiks atklāta LNB izstādes “Neredzamā bibliotēka” pasākumu programma.

Sarunu vadīs un ar priekšlasījumu “Rakstīto kultūras vērtību apzināšana un uzkrāšana Latvijas Republikas pastāvēšanas pirmajos desmit gados (1918–1928)” atklās Gints Zelmenis, vēsturnieks, Latvijas Nacionālā Arhīva vecākais eksperts. Priekšlasījums skars rakstītā kultūras mantojuma (pamatā arhīvu un bibliotēku) stāvokli Latvijā 1918.–1920. gadā, sarežģītajos pēckara apstākļos. 

Gints Zelmenis stāsta: “Vairums pirmskara laika bibliotēku bija izvazātas vai vienkārši iznīcinātas, un tāds pats liktenis bija piemeklējis arī arhīvus. To visu vajadzēja atjaunot, atgūt, sakārtot. Dažkārt pat postījumu apzināšana bija problemātiska. Un tas viss apstākļos, kad jaunā valsts atradās burtiski drupās, daudz cilvēku joprojām turpināja dzīvot kara laika zemnīcās, līdzekļu dažkārt trūka pat elementārām izdzīvošanas vajadzībām. Neskatoties uz šādiem, ārkārtīgi nelabvēlīgiem apstākļiem, 1920. gados Latvijā tika atjaunots un izveidots plašs bibliotēku tīkls, apkopotas, sakārtotas un nereti izglābtas no iznīcināšanas veselas arhīvu kolekcijas, kuras pētniecībā mēs izmantojam vēl šodien.”

Priekšlasījumam sekos četru Latvijas nacionāla līmeņa institūciju pārstāvju saruna par vēsturisko kolekciju iegūšanas, uzturēšanas un pētniecības gaitu. Sarunā Gintam Zelmenim pievienosies Latvijas Universitātes bibliotēkas direktore Mārīte Saviča, LNB Speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa un mākslas muzeja “Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece. Saruna ļaus iepazīt katras institūcijas vēsturisko kolekciju situāciju un  pētnieciskos izaicinājumus, vienlaikus meklējot kopīgo un veicinot savstarpējo sadarbību.

Savā simtajā gadskārtā LNB ar izstādi “Neredzamā bibliotēka” vēlas izcelt to krājuma daļu, kas ir bibliotēkas sākotne. Krājums ietver daudznacionālus stāstus, vēsturiskās kolekcijas, notikumus, cilvēkus, vietas un dokumentus, kas sniedzas daudz tālākā pagātnē par bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un aptver visu Latvijas teritoriju. Izstāde veltīta 14 LNB vēsturiskajām kolekcijām, kas veidojušas bibliotēkas krājuma pamatu. Izstādi pavadošā pasākumu programmu veidos priekšlasījumi un sarunas par Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kā arī citu Latvijas atmiņas institūciju vēsturiskajām kolekcijām.

Izstāde “Neredzamā bibliotēka” LNB skatāma līdz 2020. gada 1. martam. Nākamais notikums “Neredzamās bibliotēkas” lekciju un sarunu programmā norisināsies 18. septembrī, kad domnīca Creative Museum aicinās uz Nikolausam fon Himzelam veltītiem lasījumiem un rakstu krājuma “Muzeologs Himzels un viņa laiks” atklāšanu.

Foto: Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēka. Ap 1935. Herdera institūts Marburgā.

Papildu informācija:

Inga Surgunte

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Ekspozīcija “Grāmata Latvijā”

LNB simtgades projekts “Neredzamā bibliotēka”

E-pasts: inga.surgunte@lnb.lv

Tel.: +371 29953235

 

Mūsu draugi un sadarbības partneri