Izstāde "Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram"

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) līdz 16. novembrim skatāma izstāde “Ieskaņots. Atskaņots. No fonogrāfa līdz mūzikas centram”. Tā tapusi ar LNB Atbalsta biedrības atbalstu. 

Izstāde iepazīstina ar skaņas ierakstu un atskaņošanas tehnoloģiju kultūrvēsturisko mantojumu un  attīstību visa 20. gadsimta ietvaros. Kā pieturpunkti tiek izcelti nozīmīgākie skaņas nesēji un to atskaņotāji. Izstāde atspoguļo, kā ierakstu klausīšanās no elitāras privilēģijas pārtop par ikkatra cilvēka ikdienas sastāvdaļu, kļūstot par savas identitātes paušanas veidu, kultūras piederības atspoguļotāju un pretošanās paudēju politisko pārmaiņu laikos. 

Izstādes scenogrāfija veidota, virzoties no fonogrāfa un turpinoties līdz pat kompaktdiskam. Šāda secīga virzība ieskicē dažādās klausīšanās vai pieredzes telpas un ataino pakāpeniskās pārmaiņas, kas 20. gadsimta laikā notikušas indivīda attiecībās ar mūziku un skaņu, tās patērēšanas un iegūšanas formu attīstībā. Izstāde ir mēģinājums parādīt, kā fiziskie ieraksti un atskaņotāji, kas nereti apvīti ar pieredzētu vai iemantotu nostalģiju, ietekmējuši ne tikai personīgo atmiņu, bet arī kolektīvās identitātes un kultūras mantojuma veidošanas procesu.

Izstādes radošajā komandā ir LNB izstāžu kuratore Anete Skuja, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks Jānis Daugavietis, LNB dizainere Dārta Hofmane, LNB Audiovizuālā krājuma vadītāja Zane Grosa, kinooperators Valdis Celmiņš, komponists Platons Buravickis un vizuālais mākslinieks Kaspars Groševs.

Skaņas mantojuma daudzveidība tiek atklāta caur apjomīgo LNB Audiovizuālo krājumu un citu atmiņu institūciju un privātpersonu kolekcijām. Izstādes stāsts atklāsies gan caur fiziskiem atskaņotājiem un klausāmiem ierakstiem, gan īpaši veidotām skaņas ainavām, inscenētu īsfilmu un mākslinieka instalāciju. Izstādi papildinās pasākumu programma – ekskursijas vieslektoru pavadībā, diskusija par fizisko skaņas ierakstu patērēšanu mūsdienās, kasešu darbnīca. Izstādes publisko pasākumu programmu iesāks laikmetīgās mūzikas radio “Tīrkultūra” tiešraide no LNB Audiovizuālās lasītavas 6. jūnijā plkst. 19.00.

Izstādi var aplūkot bez maksas LNB 1. stāva 2. izstāžu zālē līdz 2024. gada 16. novembrim. 

Izstāde tiek īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas Valstspilsētas pašvaldības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības un Valsts pētījumu programmas projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai”/ CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) atbalstu.

 

Mūsu draugi un sadarbības partneri