“Grāmatu startam” aicina ziedot portālā www.ziedot.lv

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība aicina atbalstīt “Grāmatu starta” īstenošanu Latvijas bibliotēkās un ziedot tā norisei labdarības portālā ziedot.lv

LNB Atbalsta biedrība “Grāmatu startu” īsteno jau septīto gadu. “Grāmatu starts” ir visu Latviju aptveroša lasīšanas veicināšanas programma bērnudārza vecuma bērniem. Tā uzrunā 3 – 4 gadus vecus mazuļus un viņu vecākus, rada interesi par grāmatām, popularizē lasīšanu un bibliotēkas kā bērniem interesantas, radošas un attīstošas vietas. Kopš projekta pirmsākumiem tā sadarbības partneris ir Ziedot.lv, kas dod iespēju “Grāmatu startu” atbalstīt ar ziedojumu portālā ziedot.lv.

“Grāmatu startā” līdz šim iesaistījušās jau gandrīz 90 bibliotēkas un ap 3000 dalībnieku no visas Latvijas. Ģimenes, kurās aug 3 – 4 gadus veci bērni, saņem uzaicinājumu uz bibliotēku. Ierodoties bibliotēkā, bibliotekārs iepazīstina ar bibliotēku, bērnu “stūrīti”, pieejamo bērnu literatūru, izglītojošām spēlēm un citām iespējām, ko bērniem un ģimenēm piedāvā bibliotēka saturīgai laika pavadīšanai. Katrs mazais programmas dalībnieks saņem „Grāmatu starta” komplektu: izglītojošu materiālu par lasīšanu vecākiem, lasāmgrāmatiņu, mugursomiņu un mīļlietiņu projekta simbola – maza, zinātkāra pūčulēna veidolā, kas atgādina par viesošanos bibliotēkā un motivē to apmeklēt turpmāk. Lielākā daļa projektā iesaistīto bibliotēku “Grāmatu starta” ietvaros organizē regulāras izglītojošas un radošas nodarbības – „Pūčulēnu skolu”.  

Bibliotēkas, kas vēlas pieteikties lasīšanas veicināšanas programmai, aicinātas sazināties ar LNB Atbalsta biedrību, rakstot uz gaisma@gaisma.lv.

No bibliotēkām un ģimenēm, kas iesaistījušās “Grāmatu startā”, saņemtas atzinīgas un pozitīvas atsaukmes. Bibliotekāre Inga Gedžūne no Latgales Centrālās bibliotēkas saka: “Izvērtējot savu dalību “Grāmatu startā”, vecāki atzīst, ka šī lasītveicināšanas pasākumu sērija satuvina ģimenes, piedāvājot iespēju baudīt kopā būšanas prieku. Projekts tika atzīts par vērtīgu un lietderīgu iniciatīvu. “Grāmatu starta” pieredze ir pārliecinoši parādījusi – trīs līdz četri gadi ir optimālais vecums, kad bērns ir gatavs sākt iepazīties ar grāmatu. Vecāki jūt, ka šajā bērnam tik svarīgajā dzīves posmā ir būtiski ikdienas steigā atrast laiku bērnu lasītprasmes veicināšanai un pauž apņemšanos turpināt vest savus bērnus uz bibliotēku. Turklāt vecāki norāda, ka daļa bērnu neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, tāpēc tieši bibliotēka ir tā vieta, kur viņi var gūt vērtīgu saskarsmes pieredzi ar vienaudžiem, apgūt darbošanos kolektīvā, mācīties ieklausīties sevī un apkārtējos. Savukārt bibliotekāri norāda, ka projekts ļāva gūt vērtīgu pieredzi darbā ar pašiem mazākajiem lasītājiem – deva iespēju mācīties, kā plānot nodarbības gaitu, lai pievērstu un noturētu bērnu uzvedību, motivēja izmēģināt un apgūt jaunas radošas un interaktīvas aktivitātes, kā arī mācīties uzrunāt un piesaistīt bērnu vecākus, jo tieši no viņiem ir atkarīgs, vai bērni arī turpmāk apmeklēs bibliotēku.”

Baložu pilsētas bibliotekāri atzīst: “Patiess prieks, ka projekts turpinās! Tik jauki redzēt mazos lasītājus, nesot grāmatas Pūčulēnu somiņās. Šobrīd Baložos ir vairāk nekā 100 trīsgadnieku, diemžēl visus “Grāmatu startā” iesaistīt finansiālu apsvērumu dēļ nav iespējams. Plānojam iepriecināt vismaz pusi - ap 50 mazo lasītāju.”

Lasīšanas un grāmatu nozīme nav pārvērtēta. Bērnībā izlasīta grāmata var atstāt “pēdas” uz visu dzīvi. Grāmatas ir neaizstājamas ikviena bērna attīstībā. Tikai lasoša un grāmatās zināšanas guvusi jaunā paaudze veidos gudru un konkurētspējīgu nākotnes sabiedrību Latvijā un pasaulē.  

“Grāmatu startu” izveidojis LNB Bērnu literatūras centrs, programmu koordinē LNB Atbalsta biedrība. “Grāmatu startam” nav saņemts valsts finansējums, kas ļautu to īstenot visplašākajā mērogā. Šī programma var notikt tikai pateicoties Latvijas pašvaldību un LNB Atbalsta beidrības ziedotāju atbalstam. Tāpēc nozīmīgs ir katrs ziedojums. Katri ziedoti 25 EUR programmā ļauj iesaistīt vienu jaunu dalībnieku un viņa ģimeni.

Pateicamies par katru ziedojumu! 

Foto - "Grāmatu starts" Cīravas bibliotēkā

Mūsu draugi un sadarbības partneri