Igauņu rakstnieka Jāna Krosa simtgadei veltītās esejas

No 24. septembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā), atzīmējot igauņu rakstnieka Jāna Krosa (Jaan Kross, 1920–2007) 100. jubileju, būs aplūkojama neliela izstāde "Romāns ar vēsturi. Jānam Krosam – 100". Tās saturu atlasījušas dzejniece Inese Zandere un tulkotāja Maima Grīnberga. Izstādē eksponētas Igaunijā izdotās autora grāmatas, kā arī viņa darbu tulkojumi citās pasaules valodās. Izstāde apskatāma līdz 30. decembrim. Ieeja bez maksas.Vairāk šeit

Izstāde "Romāns ar vēsturi. Jānam Krosam – 100" tapusi, sadarbojoties ar LNB Atbalsta biedrību, Igaunijas Nacionālo bibliotēku, Igaunijas Literatūras centru un autora ģimeni. Tās norisi atbalstījuši Valsts Kultūrkapitāla fonds un Igaunijas Kultūrkapitāla fonds.

Izstāde apskatāma LNB DARBA LAIKĀ.
 

Kopā ar izstādes atvēršanu bija plānoti Jāna Krosa 100. jubilejai veltīti lasījumi, bet pandēmija lika mainīt plānus. Diemžēl lasījumu dalībnieki no Igaunijas un Somijas nevarēja ierasties, tāpēc tika pieņemts lēmums J. Krosa mūžam un darbiem veltīto tikšanos organizēt virtuāli.

Igauņu rakstnieks Jāns Undusks, Jāna Krosa meita māksliniece un rakstniece Mārja Unduska, latviešu vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs, latviešu un somu tulkotāji Maima Grīnberga un Jouko Vanhanens, dzejniece Inese Zandere ir sagatavojuši savas pārdomas un atmiņas, ko tagad publicējam. Tekstus no igauņu un somu valodas tulkojusi Maima Grīnberga.

Esejas:

Mārtiņš Mintaurs. Par vēstures rakstīšanu un lasīšanu pēc hroniku laikmeta beigām (PDF)
Mārja Unduska. Jāns Kross, nesatricināmais centrs (PDF)
Jāns Undusks. Kauns un vaina Jāna Krosa daiļradē (PDF)
Jouko Vanhanens. Jāna Krosa tulkotājs par Jānu Krosu (PDF)
Maima Grīnberga. Mans Kross (PDF)
Inese Zandere. Krosa lasītājas atmiņas (PDF)

 

Esejas publicētas arī igauņu valodā Igaunijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā:

Inese Zandere "Krossi lugeja mälestusi" 

Maima Grīnberga "Minu Kross" 

Mārtiņš Mintaurs "Ajaloo kirjutamisest ja lugemisest pärast kroonikaajastu lõppu"

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: 26472501

Mūsu draugi un sadarbības partneri