Īpaša grāmata - īpašā vietā!

Akcija "Tautas grāmatu plaukts" ir iespēja ikvienam dāvināt Latvijas Nacionālajai bibliotēkai sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, titullapā ierakstot veltījumu vai personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu. Tā kopā ar vairākiem desmitiem tūkstošu citu iedzīvotāju dāvinātu grāmatu nonāks un tiks glabāta bibliotēkas jaunās ēkas ātrijā izvietotajā stikla sienā, kas sliesies piecu stāvu augstumā. Šī arhitekta Gunāra Birkerta projektētā stikla konstrukcija jeb plaukts būs arī viens no centrālajiem ēkas elementiem un pieejams ikvienam lasītājam. Tā būs īpaša vieta, ko veidojuši cilvēki paši.

Grāmatas kopā ar veltījumu vai stāstu gaidīsim Rīga 2014 kultūras vasarnīcā Esplanāde 2014 (Rīgā) līdz 15. septembrim un visās Latvijas bibliotēkās līdz 1.novembrim.

Akcijas atklāšanas pasākumā Tautas grāmatu plauktam jau savas īpašās grāmatas dāvinājuši vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki. Diāna Čivle akcijā dāvināja „Force Majeure” Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikums, Māris Matrevics - "Senā Jelgava", Andris Rubīns - "Remember Those Great Volkswagen Ads?", Inese Zandere – A. Klimoviča “Personiskā Latvija”, Inga Ulmane un Eva Ikstena-Strapcāne, fonds „Viegli” - I. Ziedoņa un  A. Berķa „No Jāņiem līdz Murjāņiem”.

Karinas Pētersones, LNB Atbalsta biedrības Uzticības padomes priekšsēdētājas īpašā grāmata jau no bērnības ir Raiņa “Zelta zirgs”. Atstājot to Tautas grāmatu plauktam, Karina Pētersone atklāj, ka: “Šo grāmatu 1958. gadā saņēmu dāvanā savā vārda dienā no Mārītes Čankas, kad tikko biju kļuvusi 4 gadus veca. Tolaik vēroju, kā lietas kārto tēvs – viņam bērnībā bija bibliotēkas grāmatu saraksts – un centos darīt līdzīgi. Tāpēc manā bibliotēkas katalogā šī grāmata ir iegrāmatota ar 47. numuru.

Bērnībā mani droši vien aizkustināja pasakas fabula – labā cīņa ar ļauno. Atceros, kā jutu līdzi Antiņam, dusmojos uz Lipstu un Biernu un cerēju, ka Saulcerīte atdzīvosies. Tikai vēlākos gados esmu sapratusi, ka tas ir viens no nozīmīgākajiem latviešu literārajiem darbiem. Rainis, 1909. gadā rakstot savu lugu, ir ielicis tur laikmeta kolīzijas – ilgas pēc savas valsts, nepieciešamība vienot tautu šī mērķa sasniegšanā, spēja nest upurus cīņā par augstu mērķi.

Un tā Antiņš pirmo reizi sasniedz stikla kalna virsotni 1918.gadā. Toreiz viņš vēl nezina, ka viņa pēctečiem jājiens būs jāatkārto 1990.gadā. Viņi sasniedz mērķi. Saulcerīte ir atmodināta no miega. Tālāk pasaku sižeti nesniedzas. Kā tieši ir jādzīvo, lai varētu teikt – viņi dzīvoja ilgi un laimīgi, - tur nav teikts. Atslēga uz šādu dzīvi mums jāatrod pašiem. Šodien ar prieku redzam, ka ir paveikts vēl kas tāds, kas kādreiz likās nesasniedzams – Nacionālā bibliotēka jau tiek iekārtota. Taču arī tās garais un veiksmes vainagotais tapšanas ceļš liek mums atcerēties Raiņa vēstījumu – domā par augsto mērķi, vieno cilvēkus tā īstenošanai, esi gatavs nest upurus!”

Par akciju lasiet: tautasgramatuplaukts.lv.

Projektu “Tautas grāmatu plaukts” īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību un nodibinājumu “Rīga 2014”. Projektu atbalsta reklāmas aģentūra “DDB Latvia”, Jelgavas tipogrāfija, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, Delfi, IR, Tvnet, Diena.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Mūsu draugi un sadarbības partneri