Izstāde “Vai grāmatai ir knābis?” ceļo pie mazajiem lasītājiem Pļaviņās

No 7. līdz 31. maijam Pļaviņu bibliotēkā skatāma izglītojoša interaktīva izstāde bērniem “Vai grāmatai ir knābis?”. Tā aicina pašus jaunākos bibliotēku apmeklētājus un viņu ģimenes izsekot grāmatas ceļam no rakstnieka radīta stāsta līdz grāmatplauktam. Izstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība, tās autori ir māksliniece Rūta Briede, dzejniece Inese Zandere un dizainers Artis Briedis.

Izstādē bērni var paši darboties un noskaidrot, kur rodas grāmatas, kā ienākt grāmatā, iemācīties sacerēt stāstus, iejusties mākslinieka lomā, iepazīt burtus un redzēt, kā tie satiekas vārdos. Izstāde jau bijusi skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Siguldā, Jūrmalā, Talsos, Kuldīgā un Liepājā. Pēc viesošanās Pļaviņās izstādes ceļojums pa Latvijas bibliotēkām turpināsies.

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: “Nekad nav par agru iepazīstināt bērnu ar grāmatām! Lasītprasme ir pamatā tik daudzām dzīves kvalitātēm – zināšanām, personības attīstībai, radošumam, sasniegumiem. Aicinām Pļaviņu ģimenes apmeklēt izstādi un kopā vērtīgi pavadīt laiku bibliotēkā. Lai izstāde iedvesmo lasīšanai un palīdz atrast lasītprieku!”

Dzejniece Inese Zandere: “Šī izstāde domāta maziņiem. Tā, piepalīdzot pieaugušajiem, ir pētāma pašu acīm un rociņām. Grāmata tajā ir parādīta kā radoša darbība, kurā piedalās rakstnieks, mākslinieks, izdevējs, tipogrāfs, lasītājs, bibliotekārs, kas visi kopā atklāj grāmatas gudrību un skaistumu. Bet tā ir arī lieta, ko var aptaustīt, kam ir savs ķermenis, viela, uzbūve, kārtība. Un tā ir arī vieta un iespēja rotaļai, izdomai, ģimenes kopā būšanai.”       

Māksliniece Rūta Briede: “Mūsu bērnu izdevuma “Vai grāmatai ir knābis?” varonis Elmārs atrod grāmatu pilnu ar burtu skudriņām! Tās, šoreiz īstas, paslēpušās arī izstādes stendos un gaida, kad tiks sameklētas. Ja vēl neproti lasīt burtu skudras, nāc uz izstādi un sameklē īstās!”

Izstāde veidota LNB un LNB Atbalsta biedrības lasīšanas veicināšanas programmā “Grāmatu starts” pēc Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmatas “Vai grāmatai ir knābis?” motīviem. Tā tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, AS Latvijas Finieris un SIA Skrīveru Saldumi atbalstu. 

2024. gada 7. maijā

Mūsu draugi un sadarbības partneri