Izstāde “Vai grāmatai ir knābis?” jūnijā skatāma Valkā

No 5. līdz 28. jūnijam Valkas novada Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā skatāma izglītojoša interaktīva izstāde bērniem “Vai grāmatai ir knābis?”. Tā aicina pašus jaunākos bibliotēku apmeklētājus un viņu ģimenes izsekot grāmatas ceļam no rakstnieka radīta stāsta līdz grāmatplauktam. Izstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība, tās autori ir māksliniece Rūta Briede, dzejniece Inese Zandere un dizainers Artis Briedis.

Izstādē bērni var paši darboties un noskaidrot, kur rodas grāmatas, kā ienākt grāmatā, iemācīties sacerēt stāstus, iejusties mākslinieka lomā, iepazīt burtus un redzēt, kā tie satiekas vārdos. Izstāde jau bijusi skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Siguldā, Jūrmalā, Talsos, Kuldīgā, Liepājā, Pļaviņās. 

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: “Pēdējie starptautisko pētījumu rezultāti ir satraucoši – Latvijas bērnu lasītprasme pasliktinās, ir daudz bērnu, kuri neprot lasīt vai izlasīto tekstu nesaprot. Ar šo izstādi un lasīšanas veicināšanas programmu “Grāmatu starts” LNB Atbalsta biedrība šim jautājumam pievērš visas sabiedrības uzmanību un iesaistās risināšanā - uzrunā nākamos lasītājus un viņu ģimenes, iedvesmo lasīt un atklāt bibliotēkas kā interesantas un mūsdienīgas vietas. Lasītprasme ir pamatā tik daudzām dzīves kvalitātēm – zināšanām, personības attīstībai, radošumam, sasniegumiem. Valkas novada bibliotēkas un ģimenes jau aktīvi iesaistījušās LNB Atbalsta biedrības lasīšanas veicināšanas programmā “Grāmatu starts”, un šī izstāde ir gan papildinājums šai programmai, gan patstāvīgs kultūras notikums.”

Dzejniece Inese Zandere: “Šī izstāde domāta maziņiem. Tā, piepalīdzot pieaugušajiem, ir pētāma pašu acīm un rociņām. Grāmata tajā ir parādīta kā radoša darbība, kurā piedalās rakstnieks, mākslinieks, izdevējs, tipogrāfs, lasītājs, bibliotekārs, kas visi kopā atklāj grāmatas gudrību un skaistumu. Bet tā ir arī lieta, ko var aptaustīt, kam ir savs ķermenis, viela, uzbūve, kārtība. Un tā ir arī vieta un iespēja rotaļai, izdomai, ģimenes kopā būšanai.”    

Māksliniece Rūta Briede: “Mūsu bērnu izdevuma “Vai grāmatai ir knābis?” varonis Elmārs atrod grāmatu pilnu ar burtu skudriņām! Tās, šoreiz īstas, paslēpušās arī izstādes stendos un gaida, kad tiks sameklētas. Ja vēl neproti lasīt burtu skudras, nāc uz izstādi un sameklē īstās!”

Izstāde veidota LNB un LNB Atbalsta biedrības lasīšanas veicināšanas programmā “Grāmatu starts” pēc Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmatas “Vai grāmatai ir knābis?” motīviem. Tā tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, AS Latvijas Finieris un SIA Skrīveru Saldumi atbalstu. 

 

2024. gada 5. jūnijā

Mūsu draugi un sadarbības partneri