Izstādei MIERA GARS pievieno 2024. gada plakātu

9. augustā izstāde Miera gars papildināta ar 2024. gada plakātu. Izstāde līdz 31. augustam skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas oranžērijā, to veido 26 Japānas grafisko dizaineru plakāti ar vēstījumu par mieru un pieminot Hirosimas un Nagasaki bombardēšanu. Ik gadu tiek radīts jauns plakāts. Izstādi Miera gars Eiropā organizē 24-7.museum - sociālo izstāžu platforma, tās norisi Latvijā atbalsta LNB Atbalsta biedrība un Latvijas Nacionālā bibliotēka.
 
Šodienas notikumu kontekstā izstāde ieguvusi jaunu nozīmi, mākslas valodā tā runāpar šobrīd visbūtiskāko - uzvaru cīņā par brīvību, kodolkara draudiem, militāro konfliktu nodarīto postu un miera vērtību. 2024. gada plakāta autors ir japāņu grafiskais dizainers Soeda Takajuki (Soeda Takayuki). Autors plakātu veidojis kā veltījumu kara upuriem, tas simboliskā veidā atklāj piedzīvotās šausmas un dzīvības trauslumu. Viņš saka: “Šodien kari turpina plosīties visā pasaulē. Cik ilgi vēl cilvēce atkārtos vienas un tās pašas kļūdas?” Plakāts radīts dokumentālā stilā, izmantojot attēlu no fotokolekcijas, kur iemūžinātas atombumbas sprādziena upuru atstātās lietas. Pēc mākslinieka domām plakāts vienlaikus izstaro gan traģisku noskaņu, gan skaistumu un satur spēcīgu vēstījumu: “Nekad neaizmirsti notikušo”.
 
Japāņu ticējums vēsta, ka 1000 origami tehnikā veidotas dzērves palīdz piepildīt vēlēšanos. Izstādes laikā apmeklētāji aicināti salocīt un atstāt origami dzērvi, lai kopīgi vēlētos Ukrainas uzvaru karā un mieru pasaulē. 
 
Projektu Hirosimas aicinājums (Hiroshima Appeals) 1983. gadā aizsāka Japānas Grafiskā Dizaineru asociācija (JAGDA) un Starptautiskais Hirosimas Kultūras fonds, veidojot plakātus ar mērķi vairot mieru savā valstī un ārpus tās. Pirmo plakātu Degošie tauriņi radīja Jusaku Kamekura (Yusaku Kamekura), tā laika JAGDA prezidents. Projekts turpinājās katru gadu līdz 1989. gadam un pēc pārtraukuma atsākās 2005. gadā, pieminot 60. gadadienu pēc Otrā pasaules kara. Šodien izstāde apceļo un uzrunā sabiedrību Eiropā un pasaulē. Pasaules notikumu kontekstā tā ieguvusi jaunu nozīmi un vērtību. Vietnē https://posters-4-peace.org/ var iepazīties ar visiem izstādes plakātiem un tajos ietvertajām idejām.
 
Izstāde Miera gars ir nekomerciāls un brīvprātīgā darbībā balstīts projekts. Tā organizēšana un tālākā norise prasa organizatoriskus un finansiālus ieguldījumus. Aicinām atbalstīt izstādes ideju un  norisi, kā pateicību par ziedojumu saņemot 2024. plakāta izdruku, plakāta pastkarti vai iespēju izvietot uzņēmuma logo izstādē.
 
LNB Atbalsta biedrība un Latvijas Nacionālā bibliotēka, atbalstot izstādes norisi, vēlas aktualizēt plakāta žanru kā izteiksmīgu, precīzu, lakonisku un spēcīgu mākslas izteiksmes līdzekli publiskajā telpā. Iespējams, izstāde Miera gars iedvesmos arī Latvijas māksliniekus un dizainerus radīt plakātus ar savu vizuālo vēstījumu par mieru, kas raisa asociācijas, attieksmi, emocijas, mudina domāt un rīkoties. Arī LNB glabā plakātus par miera tēmu, kas tapuši 20. gs. 70.-80. gados un kurus radījuši tādi zināmi mākslinieki kā Laimonis Šēnbergs, Frančeska Kirke, Gunārs Kirke, Vadims Ivanovs, Ilmārs Blumbergs u.c. 
 
Iztādes organizatori un sadarbības partneri:
24-7.museum - sociālo izstāžu platforma
Martin Foeslaitner (Austrija, Vīne) un Ēvija Kraukle
Ilze Dobele, LTV raidījumu vadītāja, LR3 raidījuma “Kāpēc dizains?” veidotāja, LMA vieslektore
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un LNB Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) bibliotēka
Japānas Grafiskā dizaina asociācija Inc.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Mūsu draugi un sadarbības partneri