Par Gaismas pili, elektromobiļiem, Birkertu un Ziedoni

Pārpublicēts no laikraksta "Laiks"

Foto: Kaspars Krafts, F64

Gaismas pils galvenais būvnieks – nacionālās būvfirmas RBSSKALS vadītājs Māris Saukāns intervijā Ligitai Kovtunai.

Jautājums jums kā Gaismas pils praktiskajam būvniekam, kura vadītā firma –  RBSSKALS, (viena no nacionālās būvapvienības biedriem), īsteno šī mūsu valsts šobrīd galvenā nacionālā objekta celtniecību – vai bibliotēka būs gatava uz 2014. gada Latvijas Valsts svētkiem?

Šis jautājums jau ir atbildēts – 2014. gadā, kad turklāt Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, Gaismas pils būs. Resursu ir pietiekami, lai tas kļūtu par īstenību.

Un tomēr ik pa laikam „uzpeld” kādas bažas vai vismaz diskusijas par to, vai ar celtniecību viss kārtībā, – te jautājums par to, kāpēc grīdas klās ar Kanādas kļavu nevis Latvijas ozolu, vai infrastruktūras sakārtošana jāveic citai firmai utt. Pēdējā laikā sarosījušies arī sazvērestības teoriju piekritēji, kas bažījas, vai Gaismas pilī nebūšot arī slepena radiolokācijas stacija...

 Atbilde varētu būt gara... Redziet, Gaismas pils ir līdz šim apjomīgākais un ambiciozākais nacionālais projekts, valsts pieredzē nav prasmes tādu pārvaldīt. Līdz ar to notiek arī visādas spekulācijas. Un tām jāstāv pāri, par galveno uzskatot profesionālo kritēriju. Projekta autors, pasaulslavenais arhitekts Gunārs Birkerts ir augstākās raudzes profesionālis un uz viņu arī vajag paļauties. Profesionālais skatījums noteiks to, kādi tieši materiāli būvniecībā tiks izmantoti. Runājot par to pašu grīdu klājumu – ne jau par konkrēto koku ir runa, bet gan par attiecīgā materiāla apjomu, ko būvei piegādātājs var nodrošināt. Latvijas ozola vienkārši nepietiek.

Un darbaspēks? Vai Gaismas pils celtniecībā strādā vietējie vai viesstrādnieki?

Vieni un otri – visu nosaka iespējas pašu mājās nodrošināt speciālistus, kas turklāt var laikā veikt darbu apjomu.

Birkerts gan nekad nav sūkstījies par būvniecību, tikai par ierēdniecības gausumu un neizlēmību. Kā jūs saprotaties ar viņu? Projekta būvuzraugs Hill International arī pozitīvi izteicies par būvniecības kvalitāti.

Birkerts, būdams profesionālis, Meistars, runā skaidri un saprotami. Domstarpību tiešām nekad nav bijis. Savstarpējā komunikācija ir profesionāla un cilvēciski patīkama, lietišķa. Strādājot pie tik nozīmīga projekta, nevar pārmērīgi ļauties emocijām. Būvniecības uzdevumi nevar tikt risināti emocionāli, tas ir praktisks darbs.

Uzziņai. Gunārs Birkerts tika nominēts Amerikas Arhitektu institūta Zelta medaļai – 2013 un iekļuva šīs balvas kandidātu finālā. Tas ir augstākais profesionālais novērtējums arhitekta radošajam darbam, kurā būtiska loma ir arī mūsu Gaismas pils projektam. G. Birkerts: „Tas ir augsta līmeņa arhitektūras profesionāļu un akadēmiķu vērtējums un lēmums. Ir atzīts mans devums modernās arhitektūras progresā, un tas apliecina mana snieguma nozīmīgumu.”

Jūsu firma strādā jau 21. gadu. Ar kādiem projektiem īpaši lepojaties?

Šajos divdesmit gados ir īstenoti 210 objekti, no kuriem 14 – no UNESCO saraksta... Projekti bijuši lielāki un ne tik lieli, un visiem bijis jāveltī pietiekami daudz uzmanības. Pats pirmais mūsu darbs bija Brīvības pieminekļa atjaunošana. Celtnieks jau ne tikai reālizē izvirzītos mērķus, viņam jāraugās, lai darbs atbilstu laikmeta prasībām, sabiedrības prasībām un interesēm. Un ja objekts ir ar lielu vēsturisko vērtību, vajadzīga jo lielāka rūpība un atbildība.

Vai piedalīsaties arī konkursos par iespēju celt, piemēram, modernās mākslas muzeju un koncertzāli Rīgā, ja tādi tiktu izsludināti?

Pavisam noteikti! Kurš sportists gan negrib nokļūt Olimpiskajās spēlēs? Kā nacionālā būvkompanija esam gatavi arvien jauniem profesionālajiem izaicinājumiem.

Zināms, ka sportam jūsu dzīvē ir svarīga vieta – spēlējat hokeju, braucāt Dakāras rallijā ar elektromobili, ko turklāt pats esat būvējis...

Uzziņai. 2011. gada 15. novembrī Rīgas Motormūzejā tika prezentēts pasaulē pirmais elektriskās piedziņas rallijreidu automobilis OSC ar eO. Vairāk informācijas www.driveeo.com.

Rallijs jau nav tikai sports – tas ir dzīvesveids, filozofija. Autosports galu galā ir arī tehnoloģiskā progresa virzītājs. Uzbūvējot elektromobili un veiksmīgi izbraucot Dakāras ralliju, pierādījām savu varēšanu arī inženierzinātnē un praksē – veiksmīgi vainagojās mūsu divu gadu radošais darbs. Līdz šim neviens Latvijā to nebija paveicis.

Briselē redzēju ielu malās tādus stabiņus, kuros iemontēti elektromobiļu lādētāji. Vai tādus sagaidīsim arī Rīgā?

Mana pārliecība ir tāda, ka mēs par daudz izšķērdīgi tērējam energoresursus. Enerģētika, tas, cik saprātīgi ar to apejamies, taču nosaka ekonomikas līmeni un galu galā to, cik labklājīgi dzīvojam – uz planētas Zeme! Jo „energoneatkarīgāki” kļūsim, jo labāk dzīvosim. Ir jāsaprot, ka enerģētika ir miera – nevis kara nesēja.

Kāda ir jūsu pamatprofesija, jūsu „kulturālās aizraušanās”?

Mana pamatizglītība ir saistīta ar kokapstrādi. „Kulturālās aizraušanās”? „Mazā kavalērija” – organizācija, ko izveidojām krīzes gados kopā ar jauniešiem, domubiedriem, vēloties sniegt savu artavu savu zināšanu un iespēju robežās, lai darītu labus darbus. Inspirācija nāca no Imanta Ziedoņa un radās fonds Viegli. (Mūsu saruna notiek pāris dienas pēc tam, kad Ziedonis aizgājis mūžībā.- L. K.). Mūs vienoja doma, ka jāprot parādīt, cik Latvija ir skaista zeme. Ziedonis bija apveltīts ar spēju to pateikt tā, ka viņu sadzirdēja un saprata visas paaudzes. Un ja viņš aicināja glābt kokus, nacionālas vērtības, arī latvisko pašapziņu un tikumu, tam atsaucās. Fonds Viegli darbojas kopš 2010. gada, un pašaizliedzīgi, nesavtīgi cilvēki tajā darbojas plašā amplitūdā. Galvenais mērķis – atbalstīt un veicināt jaunradi Latvijā, pavisam konkrēts uzdevums – izveidot „Dzirnakmeņu” māju kompleksu Murjāņos – Imanta Ziedoņa muzeju. „Digitālais muzejs” jau ir tapis: ir radīta mācību spēle „Epifāniju līkloči” (to var atrast fonda Viegli mājaslapā www.fondsviegli.lv –L.K.), kuras gaitā dalībnieki var noklausīties Imanta Ziedoņa ”Epifāniju” lasījumus.

Pa jūsu darba kabineta logu Ķīpsalā paveras skats uz Gaismas pili. Iedvesmojošs skats. Ko jums personiski nozīmē darbs pie šī projekta?

Skatoties uz šo celtni, domāju – tas ir kādu jaunu attiecību sākums. Man kā latvietim.

Mūsu draugi un sadarbības partneri