Video: Gaismas pils laikā un telpā

Dziesmu un deju svētku noskaņās ir tapis videomateriāls par topošo jauno Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) – Gaismas pili. Fonā skanot Jāzepa Vītola „Gaismas pilij”, sabiedrībā pazīstami un iemīļoti cilvēki stāsta par savām asociācijām, sajūtām un ēkas nozīmi sev un katram Latvijas iedzīvotājam. Video iekļauti arī LNB Atbalsta biedrības tiešsaistes kameru materiāli, kas ik dienas turpina dot iespēju vērot būvniecības procesu un tagad arī ļauj dažos mirkļos redzēt nozīmīgās ēkas tapšanas gaitu kopš 2008. gada jūnija.

Video piedalījies mūziķis Renārs Kaupers, akadēmiķis Jānis Stradiņš, kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, aktieris Kaspars Znotiņš, hokejists un treneris Artūrs Irbe, LNB direktors Andris Vilks, Dziesmu svētku virsdiriģents Ivars Cinkuss un Latvijas Valsts prezidente (1999-2007) Vaira Vīķe-Freiberga. Video režisore un viena no idejas autorēm ir Kristīne Želve, mākslinieks – Jānis Garančs.

Pateicoties Latvijas Nacionālās kultūras centram, ikviens rīdzinieks un viesis Dziesmu svētku nedēļā no 1.-7. jūlijam videomateriālu var noskatīties arī pilsētvidē – uz ekrāniem Doma laukumā vai Esplanādē, kur tiek demonstrētas Dziesmu un deju svētku pasākumu tiešraides.

„Ja mēs skatāmies baznīcu torņos un tur ir krusts, tu tā aizdomājies, ka esi tāds laimīgs Dieva bērns šajā pasaulē,” Renārs Kaupers izsaka salīdzinājumu ar jauno LNB ēku. „Šī ir tāda līdzīga vieta, kur, paskatoties uz augšu, tu saproti, ka tur Gaismas pils galā, tur ir tās zināšanas un tā gudrība, kas savukārt varētu palīdzēt to latvietību mums visiem nosargāt.”

Ivars Cinkuss uzskata, ka Gaismas pils ir viena no divām dziesmām, kuras, viņaprāt, būs Dziesmu svētku repertuārā mūžīgi. „Man liekas, ka ir tik skaisti, ka var dzīvot laikmetā, kad šie Ausekļa vārdi pēc daudzu gadu tikai garīga iemiesojuma tagad arī beidzot sāk fiziski iezīmēties mūsu laikā un telpā,” tā I. Cinkuss.

Kristīne Želve norāda, ka videomateriāla gatavošana bija īpaša personiskās saskarsmes ar dalībniekiem dēļ. „Katra intervija, lai arī diezgan īsa, bija nozīmīgs notikums un pārdzīvojums. Tā ir ļoti svarīga pievienotā vērtība – dzirdēt Vairas Vīķes-Freibergas atmiņas stāstus vai Kaspara Znotiņa asociācijas par to, ka Gaismas pils ir jāredz caur bērnu acīm,” norāda K. Želve. „Arī es esmu viena no tiem tūkstošiem cilvēku, kas gaida jaunās ēkas atklāšanu. Šobrīd rakstniekiem un māksliniekiem ir ļoti ierobežots skaits vietu, kur pulcēties. Gaismas pilī idejas dzims un akumulēsies dabiskā domu apmaiņas ceļā, nejauši satiekoties bibliotēkas lasītavās vai pie grāmatu plauktiem.”

Videomateriāla galvenais atbalstītājs ir Gaismas pils būvniecības ģenerāluzņēmējs – pilnsabiedrība „Nacionālā Būvkompāniju apvienība” – sadarbībā ar Kultūras ministriju, Latvijas Nacionālo bibliotēku un LNB Atbalsta biedrību.

Saite uz videomateriālu: http://www.youtube.com/watch?v=cNP4L7N2fxo&feature=em-share_video_user

Mūsu draugi un sadarbības partneri